Bach-virágterápiával a lelki problémák ellen

2009. március 26. Írta: Cs.Szabó Ildikó

A csaknem 70 éves múltra visszatekintő Bach-virágterápia nagy népszerűségnek örved a nyugati országokban. Tulajdonképpen egyszerűségében rejlik a nagyszerűsége. Dr. Edward Bach, angol homeopata orvos fedezte fel a 38 gyógyító virágot, amelyek esszenciáival sikerrel kezelhetők és gyógyíthatók a lelki eredetű problémák és betegségek.

Bach-virágterápiával a lelki problémák ellen Bach munkája során megmutatta, hogy kiemelt szerepe van a boldog emberi élethez az egészség és az önmegvalósítás. Azt vallotta, hogy a lelki egészség megőrzése az egyén felelőssége.

A betegségek fő oka, hogy az emberek nem hallgatnak a belső irányításukra, letérnek a rájuk szabott útról. A betegségek, mint egy vészcsengő szolgálnak számunkra, mint egy figyelemfelkeltés. Ez az utolsó jelzés, egy végső segítség Felsőbb Énünktől, hogy térjünk vissza a saját utunkra, ébredjünk fel végre. Amint visszatérünk életfeladatukhoz, visszaáll a szervezetben is a harmónia és az egyensúly, és ezáltal megszűnnek a betegségek is.

A 38 gyógyító virág mindegyike egy-egy lelki problémához kapcsolódik. A Bach-virágterápia nem veszi figyelembe a betegséget, csakis az aktuális lelkiállapotot térképezi fel.

A cseppek közvetlenül az ember energiarendszerén keresztül hatnak.

Akinek lelki problémái vannak, csökken a rezgésszintje. Bach észrevette, hogy a magas rezgésszámú virágok emelni tudják a rezgésszámunkat, ezáltal teremtenek harmóniát lelkünkben. A cseppek nem a tüneteket tüntetik el, hanem közvetlenül a kiváltó okra hatnak, ezért is hívják a Bach-virágterápiát OKI terápiának. Az igazi gyógyulás a hibák felismerésével, és az azokkal ellentétes erények fejlesztésével érhető el. Ezáltal elmondható, hogy a Bach-virágterápia hozzá segít megismerni önmagunkat, és ha akarunk, változni is.

Az eszenciák fák, virágok, bokrok virágaiból készülnek, különböző eljárással. Szedésük semmilyen mellékhatást, sem allergiát nem vált ki, így minden korosztály bátran szedheti őket. A virágcseppeket nem lehet túl adagolni, hiszen nem hatóanyagelvű terápiáról van szó. Hatékonyan támogatja más terápiák hatásait is, más gyógymódokkal együtt is használható.

A 38 eszencia és azok kombinációi átfogják az emberi szenvedést előidéző lelki területeket, így elmondható, hogy az összes lelki betegségünkre megtudjuk találni a megfelelő virágcseppeket. Sőt, a lelkiállapot változásaiból már előre következtetni tudunk a kialakulóban lévő betegségekre, így akár a megelőzésben is fel tudjuk használni.

Bach hét fő csoportra osztotta a virágokat, pontosabban hét lelki problémára, melyeken belül több virág is található.

A csoportok a következők: Félelem, Bizonytalanság, Érdektelenség, Magányosság, Túlérzékenység, Kétségbeesés, Aggódás.

A cseppeket eredményesen tudjuk használni önbizalomhiány, depresszió és szenvedélybetegségek esetében is.

Az önbizalomhiányos állapotban, és ha kisebbrendűségi komplexusban szenvedünk, nem merünk szembenézni sem önmagunkkal, sem a minket körülvevőkkel. Legszívesebben összemennénk egészen picire és elvegyülnénk a tömegben. Túlzott szerénység is jellemző, félünk az élet kihívásaitól, inkább megóvnánk magunkat a kudarcélményektől, így lemondásra is hajlamosak lehetünk. Az önbizalom hiányos állapotokban különböző eszenciákat lehet használni, attól függően, hogy milyen önbizalom hiányról van szó. Általánosan a Vörösfenyő eszenciát javasoljuk erre a problémára, hiszen a Vörösfenyő eszencia segít kialakítani az egészséges önbecsülést, kudarctűrést, kockázatvállalást. Erősíti az emberben azt az érzést, hogy meg tud felelni az elvárásoknak, tud teljesíteni, képes elvégezni feladatát.

A depresszió esetében több cseppel dolgozunk, attól függően, hogy milyen mély a kialakult lelki probléma. Enyhébb esetekben elegendő a Tárnics (A hit virága), mely hatására kialakul ismét a bizakodó hozzáállás, és a megerősödik az ember hite önmagában és a dolgok jobbá válásában.

A következő lépcső már a Vadrepce (A fény virága) állapota. Enyhébb Vadrepce állapotban csak hangulatingadozások követik egymást, de a befelé fordulás még nem mély, míg súlyosabb esetben bezárkózhatunk, magányossá válhatunk, elszigeteltség érzése alakul ki. Ebben az állapotban már hosszabb ideig rosszkedvűek, búskomorak, boldogtalanok vagyunk, könnyen sírva fakadunk, semmihez sincs kedvünk. Szinte lebénul a személyiség. A Vadrepcét megelőzésként is érdemes tavasszal és ősszel szedni, a fáradtság mellett jelentkező búskomorság esetére. A téli időszakban, amikor a sötétség miatt, amúgy is mélabúsak lehetünk, szintén érdemes 1 hét Vadrepce kúrát tartani, segít megőrizni az egyensúlyt. A vadrepce segít a fény felé tartok érzetét kialakítani, illetve a könnyedséget és vidámságot is visszahozza a mindennapkaikba. A depresszió legerősebb változata, amikor már nem látunk kiutat, minden remény elveszett, a szenvedések elviselhetetlenné válnak, és az ember úgy érzi elérkezett tűrőképessége határához. Itt a teljes kétségbeesés, az energia kiapadása, az idegösszeomlás, a teljes kimerültség állapota és nincs tovább erőnk a folytatáshoz, a stressz már-már elviselhetetlenné vált. A személyiség legmélyebb részét érinti ez az érzés, hitetlenség és céltalanság dominál. Aki ebben az állapotban van, teljesen kiszolgáltatottnak és magányosnak, és ami a legelszomorítóbb, tehetetlennek érzi magát. Ez a lélek sötét éjszakájaEzekre a fenti lelki problémákra csakis a Szelídgesztenye (A megváltás virága) lehet a gyógyír.

Függőségre, azaz szenvedélybetegség esetén akár kiegészítő terápiaként is alkalmazhatjuk a Bach-virágcseppeket.

A Diófát, hogy elválasszon minket attól, amitől függünk, és eltudjuk viselni az új élethelyzeteket, valamint, hogy ne reagáljunk túlzott érzékenyen a külső hatásokra. Ide értendő akár az érzékenység a neonfényre, a fertőzésekre, illatokra, szagokra, amelyek akár testi tüneteket is okozhatnak. A Vadgesztenyerügyet, hogy tanuljunk a hibánkból, és okuljunk tapasztalataikból. Az eszencia a belső bölcsesség és a felfogóképesség növekedéséhez segít hozzá. A csepp hatására az ember elég időt hagy magának az élmények feldolgozására, és arra, hogy letudja vonni a megfelelő következtetéseket. Az Apróbojtorjánt, hogy őszinték tudjunk lenni magunkkal, ne rejtsük magunkba a problémákat, tudjunk beszélni róla, és szembe is nézzünk velük, valamint a belső gondok miatti feszültség enyhítésére. Így eltudjuk kerülni, hogy alkoholhoz, vagy más örömforráshoz kelljen nyúlnunk. Iszalag, hogy ne meneküljünk álomvilágba, hogy szembe tudjunk és merjünk nézni a problémáinkkal, ne legyünk közönyösek, és végül a Jerikói Lonc, hogy eltudjuk engedni a múltat, éljünk a mának, éljünk a jelenben, nyugodjunk bele a visszafordíthatatlanba, és ne rágjuk magunkat miatta, miközben lassan belebetegszünk.

Érdemes kiemelni még egy csodálatos hatású virágot, az Ernyős madártejet azaz a Betlehemi Csillagot amely „ A vígasz virága”.

Ezt az eszenciát, akkor szoktuk javasolni, amikor a páciens régi, feldolgozatlan eseményeket, testi és lelki traumákat oszt meg velünk. A feldolgozatlan események láthatatlanul is hatnak, befolyásolni tudják az élet megannyi területét. Ezek a traumák egy idő után testi tüneteket is produkálnak, súlyosbítva az amúgy sem könnyű helyzetet. Indokolatlan harag és hosszantartó sértődöttség is segíti a szenvedőt, abban, hogy pillanatnyilag megerősödve úrrá tudjon lenni a traumán, de ez, a belső érzések elrejtéséhez és befelé forduláshoz majd depresszióhoz vezethet. A feladat a traumák esetében a szembenézés, szembe nézni a veszteséggel, elfogadni azt és megbékélni majd tovább lépni. A Betlehemi Csillag épp ebben segít, könnyebbé teszi a feldolgozást, és vigaszt tud nyújtani azokban a nehéz időkben is, amikor a páciens úgy érezi, nem tudja elviselni a lelki fájdalmát. Érdemes figyelni az álmokra a csepp szedése alatt, sőt akár naplót vezetni, hiszen az eszencia gyógyító „ mellékhatása” lehet, hogy kiálmodják magunkból a problémákat, álmukban dolgozzák fel, ezáltal oldódik a belső feszültség és könnyebb szembenézni és megbirkózni a traumát okozó szituációval.

A fenti eszenciákat csak példaképpen említettem, hiszen annyiféle keverék létezik, ahány fajta emberi probléma. A Bach-virágcseppek abban tudnak segíteni, hogy szembe tudjunk nézni önmagunkkal, belássuk a hibáinkat és megtudjunk változni, azaz helyesen tudjuk élni az életünket. Ha így teszünk, hamarosan elérjünk az áhított gyógyulást is.

Végezetül álljon itt egy idézet Dr. Edward Bach-tól: “Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mindegyik testet öltött lélek azért van itt a Földön, hogy tapasztalatot szerezzen, jobban megértse a dolgokat, majd tökéletesítse az egyéniségét a lélek által kijelölt eszményi célok érdekében. Tehát ne feledjék, a lelkük meghatározott munkát jelölt ki a számukra, és ha nem végzik el a feladatot, akkor összeütközésbe kerül a lélek és a személyiség. A személyiség, az ok-okozati összefüggés miatt, testi bajokkal válaszol.” Dr. Edward Bach: Gyógyítsd Tenmagad! (1931)

kezdőlap kapcsolat oldaltérkép rss