Személyiség az írás tükrében

2009. január 14. Írta: Szabó Szilvia

Az ember mindig is kereste a választ a „Ki vagyok én?” kérdésre, és arra, hogyan ismerheti meg jobban önmagát és embertársait. Az önmegismeréshez vezető sokféle út közül az egyik: a grafológia.

Személyiség az írás tükrében A grafológia olyan érdekes tudomány, amely a kézírás vizsgálatával tárja fel az írás készítőjének személyiségjellemzőit, képességeit, aktuális pszichés és fizikai állapotát. A grafológus azonban nemcsak a kézírást, hanem firkákat, rajzokat –gyermek és felnőtt rajzokat – is elemezi. A grafológia története az Ókorig vezethető vissza, és ma már a pszichológia segédtudományaként funkcionál.

Miért érdemes vizsgálni a kézírást?

Mert az írás az agy által vezérelt mozgás, amely formát hoz létre. Ugyanolyan kifejező mozgás, mint a mimika vagy a gesztikuláció. Figyeld csak meg, mennyi mindent elárul egy emberről, érzelmi- hangulati állapotáról, tulajdonságairól a viselkedése! Az, hogy milyen a járása (gyors vagy lassú?), a testtartása (görnyedt vagy kihúzza magát?), az arckifejezése, hogy gesztikulál-e beszéd közben. Minden, amit a mozgásban megfigyelsz, az írásban is visszaköszön. Sőt! A kézírásunkban nyomot hagynak az ösztöneink, vágyaink, a lelkünkben zajló folyamatok, a társas kapcsolataink, munkavégezésünk jellemzői, a bennünket érő napi stressz, a szellemiség vagy akár az anyagiak iránti igényünk… Ahány ember, annyiféle írás - nincs két egyforma! Kézírásunk egyedi, akár az ujjlenyomatunk. Az írások különbözősége az egyéniség különbözőségére vezethető vissza.

Mennyire megbízható a grafológia?

A grafológia nem jóslás, vagy jövendőmondás. A grafológus nem fogja megmondani, hogy hogyan alakul a szerelmi életed, vagy az anyagi helyzeted (bejön-e a lottó ötös) a következő 3 hónapban. A kézírás pontos képet ad az ember jelen személyiségéről, érzelmi, hangulati állapotáról, és a múltról, a gyerekkor azon eseményeiről, amelyek szerepet játszottak a személyiség formálásában. Mindezekből következtetni lehet arra, hogy az adott ember, bizonyos körülmények között valószínűleg hogyan reagál, de a jövőt nem lehet megállapítani. A grafológus egyértelmű fogalmakkal, módszerekkel dolgozik, méréseket végez, ennek következtében rendkívül objektív és megbízható képet ad a személyiségről. Kutatások bizonyítják, hogy a grafológiai vizsgálatok eredményei és a pszichológiai eljárásokban használt tesztek eredményei 90-95%-os lefedettséget, egyezőséget mutatnak. Ezáltal a grafológia bizonyítottan hatékony és hiteles módszere a személyiség megismerésének. A grafológus szigorú etikai és jogi szabályok betartása mellett dolgozik. Biztosítja a titoktartást és a személyiségi jogok védelmét. Elemzést is csak a kézírást adó személy hozzájárulásával végezhet, és az elkészült végeredményt harmadik személynek nem adhatja ki. A grafológia előnye, hogy a vizsgálathoz nem szükséges a személyes jelenlét, hiszen az elemzéshez szükséges írásminta bárhol, bármikor elkészíthető. Ugyanazt az írásmintát több szempontból is lehet elemezni 8pl.: gondolkodás, emberi kapcsolatok, önértékelés, munkavégzés jellemzői stb.), szemben azokkal a tesztekkel, amelyek egy-egy személyiségvonás vagy képesség meglétét vizsgálják.

Miben látja mindezt a grafológus?

A grafológus az általános iskola első osztályában tanított normaírástól való eltéréseket, sajátosságokat vizsgálja. Figyeli, hogyan alakítod a betűket, sorokat, margókat, hogyan helyezed el az ékezeteket, áthúzásokat a t betűn, milyen az írásod dőlése, sebessége… Egy elemzés során körülbelül 200 írásjellemzőt is megvizsgál egyenként, és egymással összefüggéseiben is. Egy grafológiai személyiségkép elkészítése rendkívül összetett, akár több órás munkát igénylő feladat. Az alapos grafológiai tudás mellett széleskörű pszichológiai ismeretekre is szükség van.

kezdőlap kapcsolat oldaltérkép rss