Kineziológia a stressz ellen

2008. november 29. Írta: Gálos Mónika

A stressz életünk velejárója, elkerülhetetlenül jelen van mindennapjainkban, kapcsolatainkban, munkánkban. Stressz általános értelemben akkor jelentkezik, amikor fizikai- vagy pszichológiai jóllétünket veszélyeztető eseménnyel szembesülünk.

Kineziológia a stressz ellen Stressz hatására különböző folyamatok indulnak meg a szervezetben. A vér a testfelületről és az agyból az izmokba áramlik, csökken a tudatos gondolkodás, önkéntelenül, ösztönösen cselekszünk. Az ideg- és hormonrendszer egy adrenalin nevű hormont mozgósít. Ez a szervek működését a küzdésre, illetve a menekülésre összpontosítja.

„Üss vagy fuss!”

Ez a lehetséges legjobb viselkedésforma stresszhelyzetben. Mindegy, hogy melyiket választjuk, a kibocsátott stresszhormonokat mindkét esetben felhasználjuk. Ez a hormonmennyiség természetes úton kb. egy hét alatt ürül ki spontán a szervezetből. A mai emberekben azért gyülemlik fel annyi stresszhormon, mert a mai társadalmi szabályok szerint nem élhetjük meg természetes reakcióinkat, agresszivitásunkat. Ha például haragszunk valakire, vagy megbántanak minket, nem üthetjük meg az illetőt, vagy nem szaladhatunk el a főnök packázásai elől. Magunkban mérgelődünk, és szépen gyűjtögetjük a stresszhormonokat. Ezek a hormonok nem tudnak kiürülni, csak egyre halmozódnak, tönkreteszik ellenálló képességünket, ezáltal gyengítik fizikai és lelki egészségünket. Betegségek akkor alakulnak ki, ha a stresszhelyzeteket hosszú ideig feloldatlanul hagyjuk. A stressz által okozott feszültség levezetésére az egyik leghatékonyabb megoldás a rendszeres sportolás. A mozgás során felgyorsul a keringés, az anyagcsere és a felgyülemlett mérgek hamarabb kiürülnek a szervezetből. Ez a fajta salaktalanítás azonban nem pótolja a lélek méregtelenítését, mivel lelki problémáink okait nem szünteti meg.

Próbáljuk meg tudatosítani magunkban a problémát

Fogalmazzuk meg, hogy mi is a bajunk, hogyan érzünk. Ha egy helyzet kellemetlen, kínos számunkra, három ésszerű lehetőségünk van: megváltoztatjuk, kilépünk belőle, vagy mi változtatunk a viszonyulásunkon. Ha ezek helyett a szembenállást részesítjük előnyben, abból felesleges stressz, feszültség keletkezik és ennek előbb-utóbb betegség lesz a vége. Például megbillen az idegrendszer egyensúlya, fejfájás, gyomorfekély, magas vérnyomás alakulhat ki.

Betegségeink mindig jelzésértékűek

Sajnos ritkán keressük a fájdalom, betegség valódi okát. Például a krónikusan visszatérő arcüreggyulladás, ízületi gyulladás, bőrbetegségek, mind azt jelzik, hogy megoldatlan problémákat cipelünk magunkkal. Ha nem keressük meg a baj valódi okát, hiába kezeltetjük betegségünket, a következő stresszhelyzetben szervezetünk újra jelezni fog. A test gyógyítása mellett azonban lelki síkon is el kell végezni a munkát. A kineziológia lehetővé teszi, hogy fényt derítsünk azokra a múltbéli eseményekre, traumákra, amelyek jelenlegi problémáinkhoz, betegségünkhöz vezettek.

kezdőlap kapcsolat oldaltérkép rss