Önismeret és grafológia

2009. február 15. Írta: Szabó Szilvia

Gyakran hasonlítják az életet utazáshoz, amelyben mi utazók vagyunk. A jó utazó tudja, hogy ha ebben a világban boldogulni akar, és célba szeretne érni, akkor ismeretekre van szüksége.

Önismeret és grafológia Tudnia kell, honnan indul és hova akar megérkezni, és ennek alapján határozza meg, de bármikor módosíthatja az úti célját, és azt is, hogyan és mikor akar eljutni oda.

Útitársak jöhetnek és mehetnek, de mindig lesz velünk valaki, aki utunk során a legnagyobb támaszunk, de a legnagyobb kerékkötőnk is lehet saját magunk.

Vajon mit és mennyit tudsz önmagadról?

Az utazás, a fejlődés kiindulópontja az önismeret, vagyis, hogy ismerjük adottságainkat, képességeinket, tudatában vagyunk lehetőségeinknek és határainknak. Ez a tudás - az önismeret - lassan és folyamatosan befelé-figyeléssel alakul ki. Ám mai rohanó, stresszes világban sok helyen és sokfelé kell megfelelnünk, teljesítenünk, és nem marad elég időnk, energiánk önmagunkra.

Hogyan segít a grafológia önismeretünk fejlesztésében?

Egy grafológiai elemzés tükröt tart elénk, amely rávilágít, személyiségünk erős illetve gyengébb pontjaira. Megerősíti azt, amit tudunk magunkról, és kinyilatkoztathat olyasmit is, amit még nem. Sok embernek már az is nagy segítség, ha egy számára idegen embertől objektív, átfogó és rendszerezett képet kap önmagáról.

Munkám során azt tapasztaltam, hogy ritkán kérnek „csak úgy” kíváncsiságból elemzést az emberek. A kézírások vizsgálata során kiderült, hogy szinte mindenkinek van egy vagy két olyan életterülete, ahol valamilyen lelki gondja, problémája van. Van, aki önértékelési problémákkal, belső félelmekkel küzd, míg másnál a munkahelyi teljesítmény-ingadozás és helytállás okoz gondot, de az is lehet, hogy az emberi kapcsolatokban (párjával, főnökével, gyerekével) nem boldogul.

Amikor nagy a nyomás rajtunk, vagy válságban van az életünk, könnyebben elbizonytalanodunk képességeink és döntéseink helyességét illetően.

A grafológiai elemzés révén tisztábban látjuk önmagunkat, és azt, hogy mi a probléma oka, gyökere. Jobban megértjük az összefüggéseket, és hogy miért cselekszünk, vagy reagálunk épp az adott módon egy bizonyos helyzetben. Sokszor már ez a tisztánlátás megadja a kezdő lökést a probléma megoldáshoz.

A fel nem ismert képességeink és igényeink tudatosítása pedig újabb ötleteket és irányt adhat életünknek, ami főleg akkor nagy segítség, ha komoly választás előtt állunk.

A grafológus nem oldja és nem is oldhatja meg a problémát helyettünk, de tanácsot, megoldási alternatívákat ad, hogy merre érdemes elindulnunk. Az már rajtunk múlik, hogy mit és mihez kezdünk a kapott információval, tanácsokkal.

Mit tudhatunk meg magunkról egy grafológiai elemzés révén?

A grafológiai személyiségkép átfogó és rendszerezett módon mutatja be a személyiséget. Az elemzés egyik legfontosabb területe annak vizsgálata, hogy milyennek látja, értékeli a vizsgált személy önmagát, mivel ez az összes többi területre: befolyásolja a hangulatot, az érzelmi életet, az emberekkel való kapcsolatot, a konfliktuskezelést. a munkavégzést, a teljesítményt.

Példaként vegyük azt az embert, aki leértékeli önmagát, ami gyakran szorongásban, félelemben és gátlásosságban nyilvánul meg. az ilyen személy borúsan látja a világot, az emberekkel szemben bizalmatlan, érzelmileg sebezhető, amit kifelé vagy befelé irányuló agresszióval kompenzál. Ettől függően konfliktus helyzetben vagy örökösen megalkuszik, vagy folyton támad, kritizál.


kezdőlap kapcsolat oldaltérkép rss